Osobom, które nigdy wcześniej nie podejmowały się kompleksowych prac remontowych i nie mają w tej kwestii doświadczenia choćby teoretycznego zakładać mogą, że do poprawy ogólnej prezencji oraz zwiększenia walorów użytkowych danej elewacji wystarczy dowolna farba.
Okazuje się jednak, że jest zgoła inaczej, gdyż produkt który pragniemy nabyć dostępny jest w szerokiej gamie odmian dedykowanych fasadom obiektów przemysłowych, użytkowych i mieszkalnych powstałych na bazie różnorakich materiałów. Aby odpowiednio je pokryć, zminimalizować ryzyko ich łuszczenia się oraz uzyskać możliwie jak najtrwalszy efekt wykonanej pracy, musimy najpierw określić specyfikę elewacji naszego domu, firmy lub sklepu, a następnie bazując na zgromadzonych informacjach wyposażyć się w farbę: silikonową, lazurującą, akrylową, krzemianową, bądź też polikrzemianową.
Jeżeli postanowimy nieco zainwestować w farby elewacyjne i nie podejmiemy karkołomnej decyzji o nabyciu produktu marki niecieszącej się najlepszą estymą, to możemy mieć niemalże pewność, że po nałożeniu farba wykaże się wysoką odpornością na stale zmieniające się warunki atmosferyczne. Produkty renomowanych firm powstają bowiem z najlepszej jakości składników, dzięki czemu nie jest im straszne saharyjskie słońce, porywisty wiatr, czy też silne opady deszczu lub śniegu. Co równie istotne, wyroby omawianego typu są także wysoce odporne na wszelkiej maści zabrudzenia, dzięki czemu jeżeli dostrzeżemy na nich nieelegancko wyglądający osad, w lwiej części przypadków okaże się, że całkowicie wystarczy przemycie elewacji lub też spryskanie jej myjką ciśnieniową, aby zanieczyszczenia skutecznie usunąć. Część farb elewacyjnych oferuje także konsumentom tak zwaną opcję „samooczyszczenia”, dzięki czemu wszelkie nieelegancko wyglądające plamy są z powierzchni fasady obiektu mieszkalnego lub użytkowego usuwane niemalże jakby za dotknięciem magicznej różdżki!
Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę nabywając w sklepie stacjonarnym lub też internetowym farby elewacyjne? Przede wszystkim zapytajmy sprzedawcy albo sprawdźmy na etykiecie produktu, czy zapewnia on po aplikacji wysoką paroprzepuszczalność oraz niską nasiąkliwość powierzchniową – zdaniem ekspertów są to cechy, które gwarantują dużą żywotność raz nałożonej powłoki ochronnej, a także gwarantują bardzo estetyczny efekt po aplikacji.
Na koniec warto odpowiedzieć na pytanie, które z całą pewnością nurtuje niejednego czytelnika – jak duży koszt należy ponieść, aby stać się szczęśliwym posiadaczem charakteryzującej się wysoką wydajnością oraz satysfakcjonującymi właściwościami kryjącymi farbę elewacyjną? Okazuje się, że nawet zakup najbardziej zaawansowanych produktów omawianego typu nie musi wcale wiązać się z koniecznością wydrenowania domowego budżetu, bowiem 5 litrów farby silikonowej, akrylowej, silikatowej i im podobnych nabędziemy już za 120-130 złotych, co nie jest wydatkiem nieosiągalnym dla większości posiadaczy lokali użytkowych lub mieszkalnych planujących odświeżenie ich wyglądu oraz poprawę walorów estetycznych!