Tynki

Tynki cienkowarstwowe – rodzaje i zastosowanie

Tynki cienkowarstwowe – rodzaje i zastosowanie

Tynki cienkowarstwowe w znacznym stopniu różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników, nie tylko w kwestii sposobu ich aplikacji, ale także funkcji jakie spełniają.

Omawiane produkty pozwalają przede wszystkim na podniesienie walorów estetycznych fasady budynku, sprawiając, że będzie się ona prezentowała o wiele lepiej niż miało to miejsce jeszcze do niedawna, a dodatkowo pozwalając ekspertom specjalizującym się w nakładaniu tynku na ukrycie niedoskonałości ścian, na których są aplikowane, na przykład poprzez zamaskowanie uszkodzeń, przebarwień czy też zasłonięcie graffiti szpecącego front danego biura, budynku mieszkalnego, czy obiektu użyteczności publicznej. Niezwykle ciekawa jest także forma nakładania tynków cienkowarstwowych, bowiem w znacznej części przypadków są one natryskiwane. Dzięki szerokiej palecie dostępnych kolorów oraz grubości, niemalże pewne jest, że zapoznając się z katalogami przedstawionymi przez firmę specjalizująca się w dostarczaniu tego typu produktów będziemy w stanie dokonać wyboru tynku, który w pełni wpisze się w nasze oczekiwania.

Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem, a dodatkowo jesteśmy zdeterminowani by w znacznym stopniu odświeżyć wygląd budynku, którego jesteśmy właścicielami lub zarządcami, dokonać możemy wyboru jednego z wielu dostępnych tynków cienkowarstwowych. Podzielić je można pod względem materiału stanowiącego ich główny składnik na tynki silikonowe, polikrzemianowe, krzemianowe, jak również silikatowo-silikonowe. Pomimo, że dedykowane są one różnym powierzchniom, to bez wątpienia stwierdzić można, że łączy je bardzo wiele, jako że są one wysoce odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak choćby silne opady deszczu, śniegu lub gradu. Co więcej, dobrej jakości tynki cienkowarstwowe oferowane przez zaufanych dostawców charakteryzują się także wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, co jest szczególnie istotne w przypadku obiektów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic, placów, czy skwerków.

To jednak nie wszystko – tynki takie legitymują się wysoką paroprzepuszczalnościa, a materiały z których powstają ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się grzybów oraz glonów na powierzchni fasady, która zostanie nimi pokryta. Jeżeli jesteśmy właścicielami budynku mieszkalnego i pragniemy samodzielnie go odnowić lub zmodernizować przy wykorzystaniu omawianych produktów, istotną kwestią będzie dla nas bez wątpienia łatwość aplikacji tynków cienkowarstwowych – nawet w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem pozwalającym na ich nakładanie natryskowe, w dalszym ciągu możemy je aplikować na powierzchnię ścian w sposób tradycyjny. Po wyschnięciu fasada obiektu prezentować się będzie nad wyraz korzystnie, a dodatkowo dzięki specyfice zastosowanych produktów możliwe będzie łatwe jej oczyszczenie, jako że powierzchnia tynku jest odporna na zabrudzenia, a wszelkie nieczystości można z niej usunąć korzystając z myjki ciśnieniowej lub też standardowego szlauchu ogrodowego.

Udostępnij